Evden eve nakliyatın hukuksal boyutu

Yeni bir ev aldınız yahut kiraladınız. Yeni evinizde, yeni bir hayata “slm!” demek için günleri sayıyorsunuz. Fakat yapılması gereken o denli çok şey var ki. Üstelik, fatura aboneliklerinin yeni adrese nakledilmesi gibi iş saatlerinde halledilmesi ihtiyaç duyulan işler de cabası. Peki, yalnızca hafta sonu tatillerinizde tüm bu işleri iyi mi halledebileceksiniz?

İster satın almış, ister kiralamış olun yeni bir eve taşınmanın telaşı, taşınma öncesi ve sonrası yapılacak işler öyle bir ya da iki güne sığacak, hafta sonu içinde hallolacak işlerden değildir.
Şöyle bir kabaca düşünecek olursak; eşyaların toplanması, paketlenmesi, elektrik, su, telefon şeklinde tüm faturalı aboneliklerin yeni adrese nakli, yeni evindeki eksiklerin tamamlanması ihtiyaç var ise tadilatının yapılması, taşınma, yerleşme sayılabilir. Okullarının değiştirilmesi ihtiyaç duyulan çocuklarınız da varsa durum ayrı bir felaket haline dönüşebilir. Daha önce taşınma deneyiminiz olduysa, bu süreçte hesap edilmeyen ve vakit alan pek çok uğraşılması gereken detayın çıktığını da bilirsiniz. Eğer bir taraftan da çalışıyorsanız tüm bu işleri tamamlayabilmek için akla karayı seçer, iş yerinizle sorun yaşayabilirsiniz.
Son yıllarda kentsel dönüşüm, değerlenen bölgelerde kira rayiçlerinin artması, gayrimenkul sektörünün gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle evini taşıyan insan sayısında ciddi bir artış gözlemlenmekte. Evlerini taşıyan insanların önemli bir yüzdesinin bir şirket adına çalışmış olduğunı var sayarsak, bu da çok fazla kişinin taşınma döneminde belli bir süre izin alması gerekliliği anlamına gelir.

Taşınma İzni Kullanabilir misiniz?

Peki çalışanlamış olur için bir taşınma izni yok mudur? Aslına bakarsan İş Hukuku’nda ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir izin türü yer almıyor. Sadece 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55/j maddesine gore ücretli veya talebinize bağlı olmak üzere ücretsiz izin kullanmanız mümkün.
4857 Sayılı İş Kanunu’nda izin uygulaması hakkında; İş Yasası’nın 55/j maddesi işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına almıştır. Buna göre işverence gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme ile kararlaştırılacak (taşınma, doğum için adama verilen izin gibi) durumlarda da işçinin izne gönderilmesi gereklidir. Bu durumda da işçinin tüm aylık ücret ve öteki mali haklarından kesintisiz faydalandırılmaya devam edilmesi öngörülmüştür.

Bu durumda işvereniniz ile durumunuzu paylaşarak izin kullanmayı talep edebilirsiniz. Bu sayede en azından iş saatleri içinde resmi kurumlarda yapılması gereken tüm işler ve tamamlanması gereken eksiklerle rahatlıkla ilgilenebilir, yeni evinize gönül rahatlığı ile zaman ayırıp istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Hatta belki arkadaşlarınızı çağrı ettiğiniz keyifli bir yeni ev partisi meydana getirmeye bile zaman kalır, ne dersiniz?

Taşınma İzni nasıl Alınır Güzel Bir Örnek

Taşınma için tavsiye almak üzere arayan bir arkadaşıma hafta sonu taşınma hafta içi bir gün daha iyi olur hem fiyat açısında hemde taşıma firması yoğun olmaz rahat taşınırsın önerisinde bulunmuştum. Sadece arkadaşım patrondan hafta içi izin almanın basit olmadığını yinede şansını deneyeceğini söylemiş oldu. Birkaç gün sonrasında yeniden görüştüğümüzde çarşamba günü taşınacağını söylemiş oldu. Bende nasıl izin aldığını sordum.

öykü şöyle gerçekleşmiş. Patrondan hafta içi bir gün için izin isteyince patronu hafta sonu taşınmasını tavsiye etmiş. O halde elektrik, doğal gaz ve su abonelik işlemleri için ne vakit izin vereceğini sormuş. Tabi bu işlemleri hafta sonu gerçekleştiremiyor. Sonrasında şu teklifi sunmuş patronuna hem taşınma hemde abonelikleri çözmek için hafta içi bigün izin vermesini istemiş ve patrondan izni koparmış.

Eğer taşınıyorsanız Perşembe, Cuma veya Pazartesi günü izin alabilirseniz en ideali bu olsa gerek izin gününüzü hafta sonu ile birleştirerek rahat bir taşınma süreci geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın